Cestování

Většina ježků snáší cestování poměrně dobře. Hlavně pokud se jede přes den, tak cestu jednoduše prospí. Ale jsou samozřejmě vyjímky, které cestování nesou špatně. Stejně jako lidé mohou zvracet, případně ze stresu průjmovat. U mláďat je skoro jistota, že si v přenosce uleví.

Při cestování je nutné ježka v přenosce pořádně zajistit:

• aby nemohl utéct
• aby nemohl prochladnout
• aby přenoska s ježkem nestála v průvanu třeba od klimatizace
• aby se ježek nemohl upéct / udusit

Na přepravu jsou vhodné plastové přepravky, které mají průduchy.

Např.: Tommi pro hlodavce 29 x 19 cm, Pico velký 30 x 21 cm (plastové okraje jsou poměrně ostré), Aladino 36 x 26 cm

Na kratší cestu se dá použít obyčejná kartonová krabice. Stačí po obvodu a na víku propíchat díry třeba nůžkami. Na dno doporučuji dát něco nepromokavého a na to podestýlku.

Jestli se chystáte na delší cestu přes noc, zvažte, jestli je nutné ježka brát sebou. Pokud ano, čím víc bude mít místa, tím lépe. Dají se použít větší plastové boxy třeba z Hornbachu, Pepca apd. Akorát je nutné do nich udělat otvory, nebo část víka nahradit síťkou.


Dovolená:

Pokud se chystáte pryč na více dní, nemusíte mít černé svědomí. Ježek je samotářské zvíře a nedělá mu problém zůstat bez společnosti. Jen někdy po návratu může být lehce ubručený.

Úplně bezproblémové jsou víkendové odjezdy na chaty atd. Stačí v pátek ráno naplnit misky, a pak v neděli večer. Ve chvíli, kdy ale člověk odjíždí na více dní, je nutné zajistit někoho, kdo ježka aspoň obden zkontroluje.

Ježci často zahazují misky s vodou podestýlkou, nebo je celé překlopí. Měkké jídlo jako je maso, konzervy, vajíčka hnije! To samé rozmočené granule. Také je třeba kontrolovat zdroj tepla, pokud u ježka je a samotného ježka, zda nepromrzl.


Cestování do zahraničí:

Cestování do zahraničí s ježkem si pořádně rozmyslete. V některých státech je ježek bělobřichý nelegální (Francie) a mohli byste o něj na hranicích snadno přijít. Jestliže mazlíčka berete už sebou, měli byste mít doklady o tom, že ježek nepochází z odchytu. V případě registrovaných ježků je to jednoduché, vemte s sebou jeho rodokmen a zdravotní průkaz, nejlépe s aktuálním potvrzením veterináře o dobrém zdravotním stavu a sepište čestné prohlášení a to v angličtině. V případě neregistrovaných je nutné mít sebou také čestné prohlášení a doufat, že narazíte na někoho rozumného. Do některých států je nutné mít ježka i načipovaného (Švýcarsko).

V případě, že nejedete vlastním autem, je nutné se předem informovat u dopravní společnosti, zda ježky převáží a jaké má podmínky pro převoz. Každá společnost má jiné a často ježky odmítnou.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky