Co dělat, aby si na mě ježek zvykl?

Tahle otázka je podávána v různých obměnách velmi často, a tak jsem se rozhodla udělat takové shrnutí několika bodů, co můžou člověku při sbližování s ježkem pomoci. Je jedno, jestli je ježkovi osm týdnů, nebo deset měsíců. Principy jsou pro všechny stejné.


Zdraví

Jako první je potřeba nového ježečka prohlédnout, jestli je v pořádku. Pokud mívají zdravotní problém, nebo parazity, pak celé seznamování je k ničemu, protože ježkovi to není příjemné. U mláďat pak zohlednit, jestli prochází výměnou bodlin, která bývá pro ně bolestivá a každý prcek ji snáší jinak. Určitě neomezovat kontakt, jen mít pochopení, proč to mrně je tak protivné.


Pach

Základem je ježka seznámit s mým pachem. Ježci mají špatný zrak, proto spíše rozeznávají věci okolo čichem, který mají velmi vyvinutý. Pokud si na Váš pach zvyknou, pak máte v podstatě vyhráno. Obnáší to manipulování ježkem holými rukami, bez rukavic, dek apd. Pokud ježka není možné z ubikace vytáhnout, pak se dá nabrat buď s podestýlkou, nebo nějakou tou dekou, či pytlíkem, ale ihned potom je potřeba na něj chytat rukou. Jako pomocný fígl může být umístění nošeného např. trička, ponožek k němu do domečku. Tím si Váš pach spojí s bezpečným místem. Bohužel pach z oblečení rychle vyvětrá a je potřeba ho často měnit. Ale ponožky ježci ocení i jako hračky :-)


Hlas

Pokud ježky chci vybrat z ubikace, tak na ně mluvím. Když si na můj hlas zvyknou, tak je vlastně upozorním na to, že jsem to já, dřív, než začnou "nadávat" a než se k nim dostane můj pach. Většina ježků si svůj domov brání a při vybírání nadává, i když jsou jinak zvyklí na lidi. Někteří jsou silně teritoriální a my jim to teritorium narušujeme. Většina ježků taky bývá naštvaná, pokud je člověk vzbudí, o to bývá pak horší vytahování.


Krmení červy

Dobrou pomůckou bývá jídlo jako u každého jiného zvířete. Ježci milují červy a těm málokterý ježek odolá. Dají se použít i nějaké pamlsky jakou jsou např. Dreamies, nebo piškoty (s těmi opatrně). Když ježka máte venku, tak mu nabídněte červy z ruky. Zpočátku se někteří bojí a zdráhají. Chce to zkoušet a třeba jim toho červa jen přišoupnout, každý den by se to mělo zlepšovat a nakonec by Vám měl být ježek schopný jíst z ruky. Tím si ruku spojí s něčím pozitivním a nebude se jí tak bát. Akorát potom pozor na kousnutí, pokud po červech voníte, může se stát, že se ježek splete a kousne :-)


Trávení času

Doba, kterou s ježkem budete trávit, se časem na vztahu s ním odrazí. Pokud máte ježka doma nově, je dobré s ním trávit veškerý čas, který je dostupný. Ježek u toho nemusí být ani vzhůru. Dobrou pomůckou jsou "tulipytlíky", ale stačí i obyčejná čepice, nebo deka. Ježka si vytáhnete, dáte do pytlíku a můžete ho mít u sebe na klíně třeba při čtení knížek, koukání na televizi, pletení, hraní her na pc, prostě cokoliv, co Vás napadne. On bude spát, ale zároveň si bude zvykat na Váš pach a na ruch domácnosti. Když se osmělí, tak z pytlíku třeba i vykoukne a bude si Vás očichávat, ale do pytlíku se pak vrátí zpátky - do svého útočiště. Pokud na něj čas mít nebudete, pak může rychle zapomenout, i když už byl zvyklý a budete muset vším projít znovu.


Strach

Jako každé jiné zvíře, i ježek umí vycítit strach. Pokud jste si nejistí a bojíte se, umí toho docela slušně využít. Jeho defenzivní chování (tedy foukání, nadskakování, stáčení se do koulí) se stává zvykem, pokud ježek zjistí, že tim docílil klid a vrácení do ubikace. To stejné se velmi rychle naučí i s kousáním. Když ví, že kousnutí = vrácení do ubikace, bude toho využívat. Kolikrát člověk skončí pokousaný a dopíchaný, ale nesmí povolit a vrátit ježka do ubikace ihned po incidentu.


Když ježek kouše

Hodně ježků při seznamování s novými pachy kouše a je to mylně považováno za agresivní chování. Pokud máte ježka nového a nezná Vás, bude mít potřebu si zapamatovat Váš pach. To dělá tak, že Vás olíže, poté s tímto pachem vytvoří ze slin zpěněnou hmotu a tu si jazykem naháže na záda. Ti náruživější mohou právě kousat. Dokonce i zakousnout a tahat.

Pokud víte, že to ten ježek dělá, stačí sledovat jeho reakce a jakmile začíná olizovat, rukou uhnout. Pokud je ježek hodně kousavý, pak je možnost mu nabídnout zcela napnutou dlaň, pokud se bude snažit do ní kousnout, tak mu to nepůjde. Některým ježkům může tohle seznamování trvat opravdu dlouho (klidně i měsíce). Dá se to také omezit bodem dva. Kdy se s Vaším pachem seznámí již z oblečení a potom už nemá takovou potřebu lízat a kousat přímo Vás. Ovšem i když už Vás zná, tak se může tohle chování opakovat pokaždé, když budete mít na sobě novou vůni, ať se jedná o novou voňavku, mýdlo, krém, nebo jídlo, které jste měli k večeři :-)

Pak může ježek kousat samozřejmě i z agresivity, ale to je už opravdu v krajní nouzi, když je zahnán do kouta a nemá jinou možnost, v takové situaci se ježek raději stočí do klubka. Každý ježek má tu hranici ale někde jinde. A v podstatě s čistě agresivním chováním jsem se osobně nesetkala.


Stíny, světlo a šustění

Ježci mají od přírody špatný zrak a sluch také nic moc. Pud jim říká, že když se mihne okolo velký stín, následuje útok od predátora a je třeba se na to připravit. Oni nevidí vaši ruku, vnímají jen tu tmu, která se jim mihne před očima. Proto pomáhá, pokud si s ním sednete tak, aby jste na něj při mazlení nevrhali žádný stín, který se hýbe.
Ježci jsou noční zvířata. Světlo jako takové je jim nepříjemné, proto je dobré je vytahovat buď v přítmí třeba jen při lampičce (ale tam je zas hodně stínů), nebo je mít právě v tom pytlíku nebo dece, kde se dopad světla na ně sníží. Pokud jsou takto schovaní, bývají o dost přístupnější k mazlení, protože necítí tolik nebezpečí jako když jsou na volném prostranství.

Další věcí, na kterou špatně reagují, je syčení a šustění. Tento zvuk jim je značně nepříjemný, stačí sáhnout na igelitový pytlík a máte po mazlíkovi.


Buzení

Většinou se nedoporučuje ježky budit přes den. Bohužel jsou i tací ježci, které byste neuviděli, kdyby jste si pro ně nedošli. U takových případů pomáhá pravidelné buzení ve stejnou dobu každý den a krmení. Pokud to budete dodržovat, časem ježek začne chodit ven sám a čekat na jídlo. Myslím, že od šesté hodiny večerní to je celkem v pohodě a ježci zas až tak moc neprotestují. (i když někteří protestují při buzení pořád :-)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky