Ježek a kolotoč

Kolotoč je základním vybavením ubikace ježečka. U většiny je to opravdu nutnost. Nahrazují si tím pud hledat potravu, kdy v přírodě během noci naběhají spousty km. A i když je necháváte běhat každý večer, nemůže to tento pohyb nahradit. Jsou i výjimky, tak jako u všeho, a i ježčí lenoši, kteří o kolotoč moc zájem nejeví, ho sem tam využijí.

Na druhé straně existuje hodně ježků, kteří si bez kolotoče "vypěstují" tzv. stereotypní chování. Můžete u nich potom pozorovat různé chování, které hraničí s příčetností zvířete. Nejčastěji ježka uvidíte běhat v ubikaci dokolečka třeba kolem jedné věci, nebo běhat podél jedné strany ubikace tam a zpátky. Jsou lidi, kteří se nad tím smějí a natáčí videa, ale pro ježka je to stresová záležitost.

Výjimečně je možné mít ježka bez kolotoče tehdy, když je opravdu hubený a jeho posedlé běhání mu neumožňuje přibrat, či když ježčice čeká mladé, aby si neublížila. Já osobně ale maminkám kolotoč nechávám. Přijde mi, že odebrání kolotoče, když jsou na něj zvyklé, udělá více škody než užitku. Nebo pokud má ježek k dispozici hodně velký výběh přes celou noc. Ale nemyslím tím 1 m x 1 m, ale prostor celé velké místnosti.


Pokud chováte dohromady 2 samičky, chce to mít vždy 2 kolotoče, aby měly možnost běhat obě zároveň. Byla jsem svědkem celkem nepěkných hádek, pokud se musely dělit o jeden a nikdo nechce, aby si jeho ježčice ublížily.


Vždy je také důležité vybrat ten správný, protože ježek na něm tráví hodně času a může si deformovat jak záda, tak nohy.


Jsou dvě možnosti, které se dají u nás pořídit. Je to běhací talíř a běhací kolotoč. O běhací kouli snad není třeba mluvit, tu si můžete rovnou vyškrtnout. Je nebezpečná nejen pro ježky, ale i ostatní zvířata (nedostatečné proudění vzduchu). Pravděpodobně bude pro ježka také malá.



Běhací talíř je dobrá možnost, pokud nemůžete umístit kolotoč do ubikace kvůli výšce. Je tedy nižší, ale zabírá samozřejmě mnohem víc plochy ubikace. Vhodná velikost je 30 cm. Cena se pohybuje kolem 300 Kč. U nás lze sehnat jen modrozelený. Ježci jsou známí tím, že rádi lezou pod stojan a spí tam, tedy tím získají i novou schovku.

Někdy to ale může být dost nežádoucí vzhledem k tomu, že ježek s talířem pak cestuje na zádech, nebo ho přemisťuje čumákem a dělá docela slušný rachot. Může si tak čumák i odřít.

Pokud máte těžšího ježečka, pravděpodobně se s talířem bude překlápět. Pro zamezení tohoto se dá talíř vylít sádrou. Při běhu je talíř poměrně tichý, většinou jde jen slyšet cinkání drápků o tvrdý plast, z kterého je talíř vyroben. Čištění nebývá tak hrozné jako u kolotočů, respektive nebývá tak moc znečištěný.

Občas chce místo, kde se talíř točí, promazat, případně přidat nějakou vložku, aby se plast nedrolil.

https://ostatni-hlodavci.heureka.cz/trixie-kolotoc-letajici-talir-pro-osmaky-a-potkany-30-cm/



S kolotoči to je trochu složitější. Na trhu je několik druhů, ale většina je pro ježky více nebo méně vhodná. Za úvahu stojí akorát kolotoč značky trixie a savic. Oba jsou velikostně kolem 28 cm, což je nejmenší doporučená velikost pro dospělé ježky a oba mají PLNOU běhací plochu.

Pro ježky jsou v kolotoči zcela nevhodné jakékoliv mřížky, šprušličky, nebo síťky.

Ježek nemá chápavé nohy, tedy se nemůže jakkoliv přichytit a samozřejmě mívá dlouhé drápy, které se tam mohou šprajcnout. A věřte, že stržené drápy, nebo zlomené nohy nechcete řešit. Navíc je u kovových kolotočů často dost nešťastná konstrukce, která může způsobit i jiná zranění jako skřípnutí, podřezání apd.


Co se týká velikostí kolotočů pod 28 cm jsou nevhodné kvůli páteři, která se ježkovi při běhu nepřirozeně ohýbá a po častém užívání dochází k její deformaci. A upřímně, pokud máte doma ježečka většího, tak i tato velikost kolotoče je nevyhovující. Řekněme tak do 500 gramů ježka, pak to bývá už problematické a i ježek sám kolotoč raději nevyhledává. Ale může být problém už i u lehčích ježků, pokud jsou dlouzí.


TRIXIE - jako všeci začátečníci jsem sáhla jako po prvním kolotoči na trixie kolotoč. Bývají v různých barvách s krytem, s plnou šlapací plochou, i velikostně na první pohled odpovídají. A samozřejmě je také ta cena o něco příznivější než u savicu. Momentálně jsou na trhu již dvě velikosti. Ten větší nemám vyzkoušený, vše se týká kolotoče s průměrem 28 cm.

Zde jsem shledala několik problémů, kvůli kterým bych si ho už znovu nepořídila. První problém nastal, když jsem narazila na čuně ježka, který si do kolotoče při běhu i čůral. Moč díky krytu neodtíká a tak chudák ježek v ní běhá celou noc, následkem jsou žluté slepené chlupy, které nejdou zcela vymýt a při delším používání se barva do chlupů zažere.

Ano, můžeme sundat kryt, aby moč odtekla, ale v tu chvíli jsem zjistila, že ten kolotoč zas tak dostačující velikost nemá, protože je úzký a chudákovi ježkovi z kolotoče při běhu vypadávají nožičky a hrozí poranění noh. Bez krytu je kolotoč také více vachrlatý.

Řekla bych tedy, že tento kolotoč poslouží ježkům tak do 300 gramů, tedy mláďatům a  drobnějším ježečkům, poté je opravdu vhodné přejít na nějaký jiný. I pokud kryt na kolotoči ponechám, větší ježci jsou na kolotoč širocí a šoupou se jim boky o stěny, tedy spíš chodí než běží.

Další problém nastal po nějaké době, kdy ježek pravidelně běhal. Kolotoč se časem vyosí a začne práskat do stojánku. Tedy běhání doprovází značný randál. Jeden kolotoč mi začal i nepříjemně vrzat. Čištění je docela nepříjemné vzhledem k tomu, že se zanáší i kryt v místě, kde je zacvaknut do běhací plochy a vše, co tam ježek zanechá, tam díky krytu zůstane.

Hodně ježků běhá až za úplného klidu a po tmě, proto je nemusíte vůbec vidět, že běhají, v tomto vidím jedinou výhodu u trixie kolotoče s krytem, kdy se ježek v něm cítí více v bezpečí. Také je pár závisláků ježků, kteří chodí do kolotoče i spát.

Kolotoče jsem si nějakou dobu ponechala a využívala je jen pro mláďata. Nějakou dobu se dá na nich přežít, ale pro větší ježky nedoporučuji.

https://ostatni-hlodavci.heureka.cz/trixie-treninkove-kolo-pro-krecka-velke-plastove-28-cm/

https://ostatni-hlodavci.heureka.cz/treninkove-kolo-extra-velke-plastove-33-cm-kov-stojan/



SAVIC - po nespokojenosti s trixie kolotočem, jsem hledala jinou alternativu. Narazila jsem na savic rolly giant. U nás nejvhodnější kolotoč, který je k sehnání. Cena je kolem 600 Kč a výše. Velikost 28 cm (opět to musí být ten největší), plná běhací plocha, je k dostání pouze v modré barvě se žlutou na stojánku. Tento kolotoč má navíc možnost umístit běhací plochu do několika výšek, což se může hodit. Čištění také nic moc, ale aspoň odtéká moč do podestýlky.

Řekněme že asi po dvouletém používání jsem neshledala na tomto kolotoči nějakou výraznou vadu. Určitě je tišší než trixie, většinou jde slyšet jen cupitání nožek po plastu. Pokud na něm běhá ježek pravidelně, trochu se kolotoč skloní směrem dolů, ale není to tak moc, aby to běhání vadilo. Problém nastane, pokud Vám ježek naroste na cca 600 gramů, v tu chvíli mu bude malý i tento kolotoč.

Bohužel kvalita tohoto kolotoče klesá a plast se kolem šroubu často po delším užívání tříští.

https://ostatni-hlodavci.heureka.cz/savic-rolly-giant-kolotoc-se-stojanem-27_5-cm/



Málem bych zapomněla, český trh nabízí také dřevěné kolotoče, které jsou pro oko mnohem hezčí než plastové, ale v těch nemám úplně přehled, tedy nevím, jak jsou na tom velikostně. Mě osobně od nich odrazuje čištění. Moč do dřeva nasákne a časem to začne zapáchat. Možná by to šlo napravit nalakováním, ale nemám tu zkušenost. Předpokládám, že ježčí mimčo a jeho běh na kolotoči ani lak nezachrání.



A co dělat, když mám doma obra, který se nikam nevejde? Jestli máte šikovné ruce, můžete si takový kolotoč vyrobit doma sami z kbelíku, nebo lavoru. Na YouTube najdete určitě několik videí s podrobným návodem.

A pokud šikovní nejste, ale nevadí vám si připlatit (řekněme 25 - 35 euro + poštu), v zahraničí jsou dostupné takové kolotoče u chovných stád, která se jejich výrobou zabývají. Sama jsem si takové pořídila a až na pár menších blešek, které jsem musela zpočátku řešit jako přechod z jiných kolotočů, jsem s nimi spokojená a mám v plánu na ně přejít i u menších ježků.

Nesporná výhoda je při čištění, kdy po hladkém povrchu většina nečistot zklouzne rovnou do podestýlky a pak stačí kolotoč vzít sprchou a je čistý. Hladký povrch je ale jeden z problémů při přechodu z kolotočů s drážkami, kdy si ježek musí zvykat. Další výhodou, kvůli které jsem takový kolotoč pořizovala, je, že si můžete vybrat z několika velikostí (dostatečná jak výška, tak šířka) a barev. Moje 750 gramová samice běhá bez problémů a ničení páteře.


EDIT: Po delší době užívání jsme si začli vyrábět kolotoče sami a máme je pro ježky kolem 500 g v nabídce https://www.bywhitebellies.cz/kolotoce/



U všech typů kolotočů je vhodné pravidelné čištění. Ježkům se při takovém pohybu rozhýbou střeva a málokterý si odskočí vykonat potřebu mimo kolotoč. Po pár dnech se kolotoč opravdu zanese a zaschne, případně se tam namotá i podestýlka, ježkům se mohou dokonce při běhu v znečištěném kolotoči odřít tlapky a krvácet.

Pokud se něco takového stane, chce to kolotoč na pár dní z ubikace vytáhnout, pacičky omýt, případně je potřít betadinou. V tomto směru jsou lepší kolotoče kbelíkové, kdy na běhací ploše nejsou drážky a nečistoty se na něm tolik neusazují. Většinou platí, že když je kolotoč čistý, ježek v něm neběhá. Tedy se budete muset s pravidelným čištěním smířit. Někdy to je docela nechutná záležitost i po jednom jediném dni.



Další můj postřeh je, že někteří ježci mívají problém přejít z jednoho druhu kolotoče na jiný a chvíli jim trvá, než přijdou jak na to. Zejména pak při přechodu z kolotoče s drážkami na kolotoč bez drážek.

Pokud je to ježečkův první kolotoč, nebo talíř, většinou za pár dní už v něm skotačí bez problému. Pokud se vám zdá, že neví, jak na to i po dlouhé době, můžete ho tam strčit a lehce potočit, případně nalákat na jídlo. U talířů to bývá horší.

Jestliže ježek na talíři / kolotoči běhal a najednou neběhá, zkontrolujte, zda je talíř či kolotoč v pořádku a jestli se točí.



A nakonec tady mám video s naší Amelií, kde jde vidět, jak vypadá běh v trixie (28 cm) kolotoči u ježka, který má asi 320 g. Sami můžete vidět, že při každém kroku drhne. Pokud kryt odděláte, ježkovi nohy vypadávají a odírá si je, kolotoč potom také dělá rachot. (Trixie je ten s krytem)

Amelia v kolotoči nalevo kolotoč z Anglie, napravo kolotoč Trixie 28 cm

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky