Ježčí krmiva: Tropifit Atelerix

aneb proč nekrmím Atelerixem


Lidé se často ptají na ježčí krmiva. Dost pravděpodobně vám ho nabídne i obsluha ve zverimexu. Jedním z nejčastěji doneseným takovým krmivem domů je Atelerix Tropifit. Je v líbivém obalu s obrázkem ježka bělobřichého a obsahuje hmyz. Což je na první pohled super. No a je to tak super i na druhý pohled? Pojďme si projít kus po kusu jeho složení :-)


Složení:

  • 1) maso a živočišné deriváty (včetně kuřecí moučky 38%)

Zde výrobce vůbec neuvádí množství masa. Když je masa v granulích hodně, tak se tím vždy na obalu výrobce chlubí, protože to je jedním znakem kvality krmiva. Už to samo osobě je takový varovný signál - pročpak výrobce nechce udat množství?  A co se skrývá pod kouzelnými slovíčky živočišné deriváty? Jednoduše jsou to namleté zbytky kůží, drápů, uší, peří apd. Zbytky, které se nezpracují jinak. Těch 38 % je dost zavádějících. Vůbec to totiž neznamená, že granule obsahují 38 % kuřete, jak by se mohlo na první pohled zdát. Znamená to, že z těch namletých kůží je 38 % kuřecích, zbytek je neurčitý odpad z jakéhokoliv jiného zvířete.


  • 2) deriváty rostlinného původu (včetně rýže 10%)

Zde taky není procentuální zastoupení v granulích. Proč? Protože by šlo vypočítat, že tam není to maso :o)

Ježek má uzpůsobený trávicí trakt na svou přirozenou stravu, což je hmyz a příležitostně maso jako třeba myší holata. Chybí mu slepé střevo a jeho orgány nevyrábí enzymy nutné pro trávení rostlinného vlákna (i proto je vždy lepší krmit více hmyzem, než granulemi, ať už jsou kočičí, nebo ježčí).

A co se skrývá pod deriváty tentokrát?  Může to být úplně cokoliv rostlinného (nezapomínejte, že i papír je rostlinného původu). Pravděpodobně zbytky z jiné výroby, klidně i zrní nebo tráva. Složení se může měnit podle toho, jaké odpadky jsou ve výrobě k dispozici. To vede k tomu, že i dva stejné pytlíky krmení mohou obsahovat něco jiného.


  • 3) ryby a rybí deriváty

Stejně jako ježek neumí řádně trávit rostlinná vlákna, tak neumí trávit rybí bílkovinu (rybí oleje v granulích ale nejsou na škodu). Je pravda, že na tomto se úplně všeci neshodnou, ale jistojistě ryby ovlivňují pach ježčích výkalů a to tím směrem, kterým fakt nechceme.

Opět se tady opakuje naše oblíbené slovíčko deriváty. Snad jsem si nemyslela, že v granulích budou kusy rybího masa, namleté ocásky budou TOP :o)


  • 4) hmyz (sušené moučné červy 10%)

Ježek je hmyzožravec, tak jsme se konečně dostali k něčemu odpovídajícímu, nebo ne? Tak se na to pojďme podívat :-)

Moučné červy ježek může, ale v obsahu hmyzu je jich jen 10%, co je tedy ten zbytek? Podle fotek jiný hmyz nejde vidět. Možná jen nějaká chybka v popisku.

Prvním problémem je, že sušený moučný červ je sušený. Sušením bohužel dochází k výraznému snížení obsahu živin. Řekla bych, že mířící až k nule. Pravidelně podávaná sušená strava může způsobit ucpání střev, což pro nikoho není moc příjemný stav, že? Bohužel může dojít vyjímečně i k fatálním případům, kdy dojde k protržení střeva a následná smrt.

Druhou věcí, kterou bych ráda vypíchla, je (když už si tedy myslím, že v červech nějaké živiny po sušení zbyly), že nevím, kde tito červi byli chováni a čím byli krmeni. Není zrovna nic nezvyklého na krmení červů proložkami od vajec, nebo polystyrenem. Červi bohužel přežijí i na tom, no ale uznejte, že v tom žádné vitamíny pro ježka nenajdeme. U živých červů se tomuto dá vyhnout vlastním překrmením několik dnů před podáním ježkovi, v sušeném mixu se vyhnete těžko.

Sušený červ se dá využít jako pamlsek, když už to musí být, ale určitě né jako základ stravy.

(a i když je moučný červ živý a překrmený, tak existují jiné vhodnější druhy hmyzu)


  • 5) měkkýši a korýši (moučka ze skořápek krevet 2%)

Pro ježka další těžce stravitelná nálož. Vzhledem k 5. místu ve složení toho pravděpodobně ale nebude příliš :-)


  • 6) rostlinné proteinové extrakty, oleje a tuky (včetně oleje z lososa 2%)

Tady také výrobce není zrovna konkrétní, až 2 % z lososa v něčem neurčitém je akorát tak jistota toho, že každá granule bude překvapením. Copak asi ježek v loterii vyhraje? Kuřecí tuk, řepkový olej, nebo dokonce přepálený olej, který zbyl z jiné výroby?


  • 7) obiloviny

Další obilí? Asi je ho pro hmyzožravce málo. No a teď tedy v těch předchozích rostlinných derivátech je co? Tak nějak jsem doufala v to obilí a né papír.


  • 8) kvasnice (včetně Beta-1.3/1.6-Glucan 1 000 mg / kg)


  • 9) minerální látky


Výčet vitamínů je docela dlouhý, bohužel mezi stopovými prvky chybí zcela vápník, který je u ježků poměrně důležitý, hlavně u mláďat a oslabených jedinců (porody, operace, ve stáří).

Také můžeme mrknout na analytické složení:

hrubý protein 37,0%

hrubé oleje a tuky 9,0%

hrubý vlákna 3,5%

vlhkost 10,0%

To na první pohled nevypadá zas tak hrozně. Nízký tuk je dobrý pro dospělé ježky a tato hodnota se u jiných granulí špatně hledá. Nicméně protein je o něco vyšší, než by bylo vhodné. Pro krmení ježků by měl být do cca 35 %. Trvalé krmení granulemi s vyšším procentem může způsobit problém s ledvinami. Proto, když máme granule s vysokým proteinem, je vhodné je dát do směsí s granulemi o nižším obsahu proteinu.


Nakonec bych se zmínila o chemickém barvivu, po kterém vám ježek zůstane červený.


A jaký je tedy můj závěr po přečtení složení na pytlíku? :o)

Ač se běžně do diskuzí o granulích moc nezapojuji, protože nejsem zas tak striktní ohledem méně kvalitních granulí jako jsou třeba Royal Canin (občas mi vytrhly trn z paty), tak atelerix je snad jedno z nejhorších krmiv na trhu pro ježky. I když mu velmi konkuruje Vitakraft s dost obdobným neurčitým složením akorát bez hmyzu.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky