Příběh naší Dee, aneb ježci, veterina a peníze

Asi jste se s tím setkali při pořizování svého prvního ježka. Najedete na inzeráty a přemýšlíte nad tím, proč jeden ježek stojí 500 a druhý 3000. Oba mají 4 nohy, dvě oči a hromadu bodlin na zádech.

Tento příspěvěk nebude zaměřený na rozdíl mezi ježkem PP a bezPP a jestli je cena u PP ježka oprávněná, i když je asi jasné, na jaké straně stojím :-) Pokud by někoho tohle zajímalo, pár věcí k tomuto tématu najdete tady:

https://www.facebook.com/pg/ByWhiteBellies/notes/

https://www.facebook.com/registr.jezku/posts/2278112952416739

Toto téma chci otevřít zejména proto, že spoustě lidí se zdá pořizovací cena 3000 Kč strašně moc za tak malé zvíře, které se ani nedožívá nějak extra dlouho dobu. A já bych chtěla těmto lidem trochu nastínit, proč já bych v tom případě do koupi ježka nešla. Pokud totiž nemám 3000 na pořízení (které můžu postupně našětřit), což samozřejmě není konečná cena, další 3000 můžou spolknout věci jako ubikace, domeček, kolotoč, hračky, potom pravděpodobně nebudu mít ani na veterinární péči.

Ano, když budu mít štěstí, ježeček nebude mít žádný zdravotní problém a za celý jeho život se s ním k veterináři nedostanu. Dožije se třeba pět, šest let, a pak v tichosti odejde na stáří. Ale jaká je pravděpodobnost? Když vezmu svých deset ježků a nebudu počítat preventivní návštěvy jako rozbory trusu, nákupy strongholdu, potvrzení na výstavy apd., tak zjistím, že zdravotní problém, u kterého byl nutný zásah veterináře aspoň jednou za život, mělo 8 ježků. To je cca 80 %. A to ti ježci jsou ještě relativně mladí a dost věcí si dokáži pořešit sama. Jsou lidi, kteří chodí na veterinu i jen kvůli stříhání drápů, protože to sami nezvládnou.

A tady bych vám chtěla představit mou ježinku Dee. Dee, pokud Bůh dá, bude mít v říjnu 4 roky. Většina z těch, kteří sledují moje stránky delší dobu, si ji určitě pamatují. V prvním roce jsem u ní našla bulku v břiše, která rostla velkou rychlostí, naštěstí se jednalo o věc, která šla vyřešit. Tenkrát jsem na veterině nechala cca 3500 za operaci (kastrace + léky + další peníze za kontroly, protože jí stehy hnisaly a nakonec se začala sama ze stresu kousat). Zde bych podotkla, že je problém sehnat i ochotného veterináře. Moje veterinářka ji tenkrát kastrovala jako prvního ježka, takže nemáte možnost si vybrat levnějšího x dražšího.

https://www.facebook.com/ByWhiteBellies/photos/a.327344380978872/327344487645528

Poté se její zdravotní stav tak nějak uklidnil. Asi před třemi měsíci se u ní ale ukázala bolestivost, při každém pohybu kňourala. Při bližším ohledání na ní nebylo vidět nic neobvyklého. Nakonec jsem si všimla nestandardní věci - měla a doteď má zasunutý ocásek do zadku. Tedy následovala cesta na veterinu, kde bylo potřeba udělat všechna vyšetření, na která si vzpomenete, protože se prostě nebylo čeho chytit. Vzhledem k tomu, že se našly nějaké drobné nesrovnalosti, tak se nasadily léky a po týdnu se dělaly kontrolní testy - na ocásek však neměla léčba žádný vliv, a tak se přistoupilo i k rentgenu. Asi po měsíci řešení bez výsledku, kdy se na nic nepřišlo, jsem si všimla, že má bouli u tlamičky (tlama i zuby byly kontrolovány a byly v pořádku!). Nakonec se nechala dělat cytologie a má potvrzenou rakovinu. Momentálně sleduji, jak rychlý bude růst, podávám léky proti bolesti a čeká mě tvrdé rozhodnutí a i toto rozhodnutí stojí peníze. Do fotek příkládám pár účtenek.

Dee mě stála za poslední 3 měsíce kolem 5000 kč, nejspíš i více, nepočítala jsem to a účtenky nemám všechny. Také cestování k veterináři tam a zpět se může prodražit . Léky na bolest mi zůstaly po jiném ježkovi, takže ty momentálně neplatím. A to vlastně doteď je sice jasná diagnoza, ale né co se týká ocásku. A to si dovoluji říct, že mám veterináře, kteří si s ježky ví rady. Pokud natrefíte na veterináře, který ježky neumí, pravděpodobně nakonec skončíte u jiného a budete vyšetření platit opakovaně.

Také bývá problematické nacenění léků, protože léky pro ježky neexistují, proto se dávají léky pro jiná zvířata a upravuje se dávkování. Tedy kolikrát člověk dostane velké balení, které pro ježka celé nevyužije, ale musí ho zaplatit.

Tedy cena jednoho ježka na veterině:

3500 - kastrace

200 - ATB (výtok z pochvy)

1700 - rozbor krve, moči, léky, uspání, ...

250 - ATB (clostridie)

1700 - rentgen, odběry, uspání, ...

1600 - cytologie, ...

400 - calopet pasta na rozkrmení, probiotika apd.

cca 700 - pokud nechcete koukat na trpícího ježka a rozhodnete se ho uspat

Celkem cca 10 000

Kamarádka nechávala nedávno trhat zuby, což je u ježků poměrně častý problém ve stáří. Vyšlo ji to na cca 6000 Kč.

Operace očí, které jsou problémové u nehlídaných linií cca 5000 Kč.

Často je potřebné řešit parazity, plísně + nějakou tu kontrolu. I tyto zdánlivě jednoduché problémy mohou stát třeba 500 Kč.

Platí se vše nárazově při návštěvě veterináře.

Třeba u psů je již možnost zdravotního pojištění, u ježků toto možné není a myslím, že ani nebude, protože pro pojišťovny to nebude nijak výhodné. Tedy doporučuji, pokud se vám zdá 3000 Kč při pořízení ježka moc a není vám jedno, jak na tom později bude, promyslet, jakým způsobem budete veterinární péči hradit a jestli jste ji schopni v případě potřeby zajistit. Ideální je si každý měsíc nějakou částku pro takové případy odložit. Předpokládám, že většina veterinářů, nebude moc ochotná přistoupit na splácení apd. A řekněme si na rovinu, komu se bude chtít splácet peníze dalších deset měsíců za ježka, který už umřel?


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky