Zdraví

Po přivezení ježka domů je dobré si ho ještě jednou pořádně prohlédnout a ujistit se, že je v pořádku. I když se vám zdá ok, doporučuji ježka dát aspoň na měsíc do karantény. V té době by neměl jít do styku s žádnými dalšími zvířaty v bytě. V případě, že by měl třeba parazity, hrozilo by nakažení všech.

V případě, že se vám nezdá, doporučuji navštívit veterináře. Výběr veteriny může být někdy problematický, proto není dobré čekat až na chvíli, kdy se něco akutně stane a je potřeba veterinář ihned. V případě neakutních problémů lze zkusit kontaktovat svého chovatele, který vám určitě rád poradí, když to bude v jeho silách.

Ideální jsou veteriny se specializací na exotické savce (třeba veterináři pro zoo). Ježků přecejen je pořád méně než jiných zvířat a veterináři mívají velmi málo praxe, někdy vůbec žádnou a nakonec se může stát, že budete bohužel vědět více než on. Nejhorší je varianta, kdy veterinář nepřizná, že si s ježky neví rady! Takže buďte rádi za odmítnutí, pokud si není jistý. Určitě je to menší škoda než hádání.

Pro ježčí pohodu je nutné zajistit odpovídající stravu - dostatek hmyzu, dostatečné teplo
bez výkyvů a režim, ve kterém může ježek přes den spát a v noci běhat. Správná strava a
kondice má přímý vliv na zdraví ježka ve vyšším věku.


Koupání:

Pokud to není opravdu nutné, ježka nekoupejte. Pro ježka je koupel stresující záležitostí. Někteří strachem ztuhnou, někteří průjmují a někteří panicky prchají. To, že si namáčí nohy v misce s vodou, není to samé!

Samotnou koupel provádíme tak, že napustíme do umyvadla (lavoru) tak 1cm vlažné vody a  necháme ježka se v ní projít. Při procházení se mu odmočí tlapky. Umytí bodlin je nejjednodušší zubním kartáčkem. Když už chcete ježka polít, tak musíte tak, aby se mu voda nedostala očí, uší a nosu. Nikdy je neumývejte pod tekoucím proudem. Nikdy nevíte, jak ježek zareaguje a jestli vám pod ten proud nevběhne a vodu nevdechne.

Do vody nepřidávejte žádnou pěnu, šampony, ani mýdla. Ježkovi to ničí jeho přirozenou mikrofloru na kůži. Časté koupele ježkovi i kůži vysušují. V případě opravdu suché kůže, je možné přidat do vody lněný olej, nebo vývar z ovesných vloček. Dříve doporučovaný kokosový olej nedávejte, bohužel při změně teploty tuhne a ucpává ježkovi póry. Určitě také nepoužívejte dětské olejíčky jako je třeba aviril. Ježci jsou po aplikaci dost nepříčetní, často se koušou a běhají jak splašení po ubikaci ve snaze to ze sebe odstranit. Další věci do vody přidávejte jen po konzultaci s veterinářem (např. léky třeba na plíseň).

Pokud koupel v oleji / vývaru ježkovi nepomáhá a kůže zůstává suchá, může se jednat o parazity, nebo plísně a doporučuji návštěvu veterináře.

Když už má ježek odmočená hovínka z nohou, je snadnější mu ostříhat drápky, protože jde vidět lépe na nervy. Většina ježků je po koupeli a stříhání drápů dost nevrlá, tak jim dejte nějakou odměnu a nezapomeňte je pořádně utřít a do něčeho zabalit, aby jim nehrozilo prochladnutí.


Stříhání drápů:

Ježkům rostou drápy na nohách. Bohužel často přerůstají a je nutné je stříhat. Na zadních nohou rostou rychleji, než na předních. Určitě se nesmí stáčet pod packu. Když hodně přerostou, ježek nemůže chodit a mění se mu postavení prstů, hrozí i, že drápy zarostou přímo do packy.

Mně osobně se nejlépe ježek stříhá klasickými nůžkami na nehty. Nejsou tak velké a vidím přes ně dobře na ukončení nervu. Dají se ale používat i cvakátka na nehty na nohou, nebo nůžky přímo na drápy. Ježčí drápy vypadají dost podobně jako naše nehty. Bílá část je ta, která se stříhá a kde pod ní prosvítá růžová, tak už má ježek nervy.

Z počátku může být stříhání drápů poměrně obtížné, než člověk získá ten správný gryf. Já si ježky stříhám sama tak, že si levou rukou ježka přitisknu k břichu (ježek je zády ke mě, pokud hodně píchá, dávám mezi nás ještě pytlík), pravou rukou chytnu nožičku, přechytnu si ji do levé ruky a pravou pak stříhám. Nožku chce držet pevně v kloubu a hlavně se nebát, že ji zlomíte. Nezlomíte.

Tipy ke stříhání drápků:

• Pro jednoho může být zastřihávání drápků dosti náročné, proto je lépe provádět stříhání ve dvou s rozespalým ježkem (jeden ježka drží, druhý stříhá)
• Někdy lze mít ježka v ruce a propustit mu zadní nohu skrz prsty
• Dále se dá stříhat při krmení červy, kdy jídlo odvede pozornost ježka
• Také může pomoci umístit ježka do jednoho centimetru vody, která některé ježky odradí od
 schování noh pod bodliny
• V krajním případě se dá zajít k veterináři (svým odchovům drápy ráda ostříhám sama, případně ukážu, jak to dělám já).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky