Další vybavení ubikace
Úkryty:
Ježek nemá rád světlo, a tak se při spánku schovává. Není nutné mít přímo domeček, ale nějakou možnost, kam může při spaní zalézt, ano.
• Dají se použít dřevěné domečky / tunely, ty je lepší nalakovat jako cokoliv dalšího dřevěného v ubikaci. Při mytí to jistě oceníte.
• Na trhu se dají pořídit i plastové domky, ty jsou na údržbu lepší, ale zase jsou lehké a ježek s nimi může lehce cestovat.
• Tvořivějším vystačí jakákoliv krabice s dostatečně velkým vchodem. Tu si můžete pokreslit, nebo oblepit. Ježek to možná i ocení a taky něco přikreslí... svým hovínkem. Z toho je jasné, že krabicový domeček nebude mít takovou životnost :) Krabice od bot, případně použité lepidlo, barvy, fixy je nutné nechat pořádně odvětrat!
• Existují i látkové domečky / tunely / tulipytlíky. Kolikrát stačí třeba i čepice, nebo kus hadru. Vše musí být z materiálu, v kterém ježkovi nebudou zůstávat drápy. Po každém vyprání je nutné kontrolovat, zda se někde nepářou a nelezou nitě. Hrozí omotání kolem drápu, nebo nohy. V nejhorším případě to může skončit i amputací.
Pití:
Dále do ubikace potřebujeme misky. Nejlepší jsou těžké (keramické / betonové), s kterými ježci nejsou schopni hýbat. Na to, jak jsou malí, dokážou přestěhovat poměrně velké a těžké věci. Plastové misky jistojistě párkrát vylijí, nebo vysypou. Na hmyz se dají použít misky se zahnutým okrajem. Vyrábí je např. Nobby, nebo Trixie. Z těch není pro červy zas tak jednoduché se dostat, i když nakonec se dostanou ze všech.
Pokud chcete používat napaječku, je to určitě horšímřešením než miska. Ježek pije v nepřirozené pozici. U klasických napaječek s kuličkou hrozí zlomení zubů, nebo skřípnutí jazyku. Napaječka se hůře čistí než misky a také člověk má tendenci neměnit vodu každý den, když jí je dostatek. V tu chvíli se ve vodě tvoří mikroorganismy, které jsou většinou dost nežádoucí. Když už ji tedy chcete, tak ji často a pořádně čistěte a vybírejte mezi niplovými.
Zábava:
Teď už máte ubikaci zařízenou základními věcmi, a tak ji můžete doplnit ještě hračkami. S těmi to nepřehánějte, dost ježků si s nimi stejně nehraje. Určitě ale ocení různé tunely, schovky z krabic, trubičky od toaletního papíru (podélně rozstřihnětě, jinak hrozí uvíznutí hlavy uvnitř), misky s pískem, míčky na granule, polštářky plněné něčím aromatickým, ...
Ježek je velice aktivní tvor. V přírodě naběhá přes noc několik kilometrů při honbě za hmyzem. Tento pohyb je nutné zajistit i v zajetí, jinak hrozí obezita a stereotypní chování (v podstatě se ježek zcvokne).
Proto se ježkovi přidává kolotoč nebo disk na běhání. Obojí musí být dostatečně velké (kolem 30ti cm), jinak by se ježkovi deformovala páteř, a obojí musí mít plnou šlapací plochu! Ježci nemají chápavé nohy a u mřížovaných, nebo síťovaných kolotočů hrozí opravdu nepěkné úrazy! Dřevo lakujte! Ježci do kolotočů vykonávají potřebu a budete ho často čistit (pravděpodobně každý den). Hledejte Giant Rolly Savic, nebo Trixie. U ježků nad 500 g nedoporučuji žádný kupovaný a nejlepší si je vyrobit vlastní, případně pořídit u nějakého chovného stáda (třeba u mě :).