Strava

Ježek potřebuje denně cca 70 - 100 kalorií.
Ježek je hmyzožravec, příležitostný masožravec.

Krmí se jednou denně a to večer. Ježek je zvíře s noční aktivitou, proto hledá potravu večer, nebo v noci. Granule můžeme nechat v misce pořád. U mláďat je dokonce nutné, aby měli k jídlu přístup pořád. Sní toho hodně, protože rychle rostou a potřebují k tomu hodně energie. Často chodí křoupat i přes den.

Nedílnou součástí ježčího jídelníčku je hmyz, který by měl dostávat několikrát týdně. Vhodní a u nás celkem běžně dostupní jsou mouční červi a  zophobasi (velcí červi), méně tuční pak švábi, cvrčci, sarančata.

Lze je zakoupit ve zverimexech, kde ale nemám úplně dobré zkušenosti. Téměř vždy jsou předražení a polomrtví. Lepší možností je si najít nějakého člověka, který si tento hmyz odchovává sám doma např. pro plazy a má ho nadbytek. V dnešní době se dá hmyz také dobře sehnat přes internet.

Např. https://www.krmny-hmyz.cz/, https://scorpion.name/, https://www.broukarna.cz/

Není vhodné krmit pouze červy - jsou tuční a navíc mají špatný poměr vapníku a fosforu, tedy hrozí odvápnění kostí. Je dobré proto hmyz střídat.

Pokud vás hmyz děsí, neklesejte na mysli. Mohu vám zaručit, že si časem zvyknete. Dá se krmit pinzetou. Cvrčči a sarančata se dají dát do lednice, čímž se na chvíli zpomalí a lépe se s nimi manipuluje. Někteří jim trhají nožičky, aby nemohli skákat a ježek je rychleji chytil. Já osobně moučné červy dávám do misek a velké červy krmím z ruky. Šváby občas mrazím, občas nechávám živé a ježci si je chytají v plastovém boxu. Skákavý hmyz mrazím a ježkům vždy vytáhnu jen potřebné množství a rozmrazím na pokojovou teplotu.


Co když ježek hmyz nechce?

Také se může stát, že ježek bude hmyz odmítat. Pokud to je mládě, tak je třeba ho hmyz naučit jíst. Někteří po něm skočí hned, někteří jsou váhavější a hmyzu se bojí. U mimin pomáhá hmyz rozpitvat a hodit do misky, v které je jídlo, které jí. Vůně vnitřností ho většinou přesvědčí, že to není zas tak špatné.

Pokud to je najednou a dříve ho jedl, může to být tím, že je hmyz zapařený, nebo jste změnili dodavatele hmyzu a dodavatel hmyz krmil něčím jiným, než na co byl ježek zvyklý a tak hmyz chutná jinak. Obvykle pomáhá hmyz doma pár dní krmit (stačí ovesné vločky, kočičí granule, mrkev, ...). Tak aspoň máte kontrolu nad tím, co se do ježka přes hmyz dostane. Některé zverimexy červy krmí proložkami od vajec, polystyrenem apd.

Pokud ježek přestane jíst úplně vše, jako první kontrolujte zuby.


Poměrně velkou část krmení, ne však jedinou, tvoří u ježka kočičí granule. Doporučuje se podávat ty nejkvalitnější s co nejvyšším obsahem masa. Granule můžete zkrmovat suché (nevýhoda - některé jsou tvrdé, nebo velké), ale i namočené (nevýhoda - brzké kvašení, lepení se plaku na zuby). Osobně krmím suchými granulemi, které můžou být v misce celý den i celou noc.


Ježčí granule - ANO x NE?

Všeobecně platí, že jakmile jsou granule určené přímo pro ježka, tak jsou NEvhodné. Většina je přibarvená a všechny složením v podstatě obilný odpad. Kočičí granule jsou složením bližší k ježčí stravě než psí. Také platí čím víc masa, tím lépe.

Můžete mrknout na rozebrání složení jednoho z ježčích krmiv: Proč nekrmím atelerixem

Osobně preferuji bezobilné. Je dobré také sledovat obsah tuku a kolem čtvrtého měsíce věku ježečka tučné granule nahradit granulemi, které mají tuku kolem 12 % a méně. Pokud se používají 20 % granule celý ježečkův život, dojde k zatučnění orgánů a pravděpodobně k navazujícím zdravotním potížím. Značek je velké množství a každý chovatel vám doporučí nějaké jiné.

Např. Brit Care, Applaws, Ontario, Orien, Acana, Marp, Arden Grange, ...

Dále se ježečkům mohou podávat konzervy s vysokým podílem masa. Paštiky a kapsičky mohou také, ale ty dávám vyjímečně kvůli následným průjmům. Je vhodné před podáním z nich vylít vývar, který průjem způsobuje. Také mívají horší složení než konzervy.

Např. Applaws, Carny, Falco, Mac´s, Finefood...

Také lze podat vařené  kuřecí maso, např. kuřecí krky jsou ježky velmi oblíbené. Ale mohou v podstatě všechny druhy masa kromě ryb. Bez koření!

To samé s vajíčky, mohou být vařená, či smažená, ale bez tuku a koření.


Stravu můžete zpestřit:

Vajíčky - křepelčími, slepičími, šnečími, ...

Myšími holaty

Jednodenními kuřaty

Šneky (achatinami)

Žížalami - ne z venku!

Mušími larvami, larvami bource atd.

Některé ovoce (meloun) a zelenina (vařená mrkev) jsou pro ježky bezpečné, ale je lepší tím nekrmit. Hodně ježků to stejně odmítá a špatně se jim to tráví. Mají trávicí systém uzpůsobený pro hmyz! Jejich trávicí trakt nemá slepé střevo a nevylučuje enzymy nutné pro správné zpracování ani jednoho. Většina toho je i sladká, což není dobré ani pro zuby.

Neumí trávit laktozu (kravské mléko) a rybí bílkovinu. Bude následovat průjem a nelibá vůně. Rybí olej v granulích je ok.

V neposlední řadě je nutné, aby měl ježek neustále k dispozici dostatek čisté vody.


Ježkům NEdávejte k jídlu:

• ořechy, avokádo, citrusové plody, hrozny, ani rozinky, sušené ovoce, čokoládu, cibuli, česnek, celer, nebo syrovou mrkev
• upravované potraviny (smažené, uzeniny, solené...)
• mléko a mléčné výrobky
• ryby
• žádný hmyz a žížaly chycené ve volné přírodě či na zahradě kvůli vnitřním parazitům


Podávat syrové maso, vejce - ANO nebo NE?

Vždy záleží na rozhodnutí majitele, ježek se tím samozřejmě neotráví. Pokud máte maso na barf pro psy, tak je možné ním krmit, ale pokud si nejste jistí, že je maso v pořádku, tak uvařením se zbavíte jak možných parazitů, tak salmonely. Tedy je to bezpečnější cesta.


V jaké formě jídlo podávat?

Všechna potrava by měla mít pokojovou teplotu. Pokud ježek dostane příliš studené věci, hrozí mu průjem. Průjmy také často způsobují kapsičky, nebo konzervy s vysokým obsahem vývaru, ale i častá, nebo náhlá změna stravy. Vývar z konzerv je vhodné vylít.

Pokud hmyz / maso mrazíte, je nutné ho rozmrazit pořádně, aby se ježkovi do žaludku nedostaly kousky ledu. Naopak větší množství sušené stravy může způsobit ucpání a perforaci střev s následnou smrtí ježka.

To, jak ježek smrdí, je úzce spojeno se stravou. Čím víc hmyzu, tím méně zápachu. Čím míň kvalitní jídlo, nebo čím víc nestravitelné jídlo, tím víc bude ježek průjmovat a smrdět.


Častým problémem spojeným se stravou je nadváha, o té si můžete více přečíst v kapitole "váha",

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky